Sık Sorulan Sorular

Bu çığır açan teknoloji hakkında daha fazlasını öğrenin ve ailenizin ağız sağlığını koruyun.

Bu çığır açan teknoloji hakkında daha fazlasını öğrenin ve ailenizin ağız sağlığını koruyun.

Şeker Asidi Dengeleyici™ Colgate'in arjinin ve çözülmeyen bir kalsiyum bileşiǧinden meydana gelen yeni teknoloji ürününe verdiǧi markadır. Bu teknoloji uzun yıllar süren araştırmalar neticesinde, sadece florür içeren bir diş macununa kıyasla diş çürüǧüne karşı daha üstün koruma saǧlaması amacıyla florürlü diş macununa arjinin ve kalsiyum bileşik eklenmesi neticesinde geliştirilmiştir. Colgate Maksimum Anti Çürük + Şeker Asidi Dengeleyici™ diş macunundaki çözülmeyen kalsiyum bileşik, kalsiyum karbonat ya da dikalsiyumfosfat dehidrattır.

+-

Arjinin bir amino-asit türü olup protein içeren gıdalarda; örneǧin yumurta, et ve tavuk, süt ve süt ürünleri, sebzeler, baklagiller, tahıl ve fındıkta bolca bulunmaktadır. Arjinin insan bedeninde doǧuştan yer alan proteinlerde de görülmektedir. Çürükleri önlemeye yardımcı olabilen tükürüǧün de önemli bir bileşenidir.

+-

Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Yirmi çeşit amino asit vardır; arjinin bunlardan sadece bir tanesidir ve vücutta doǧuştan yer alır.

+-

Çürükler fırçalama ile ulaşılması güç olan bölgelerde plak bakterilerinin sürekli olarak birikmesi neticesinde meydana gelmektedir. Bu bakteriler yediğimiz gıdalardaki şeker ve karbonhidratları ve içtiğimiz meşrubatlardaki şekerleri aside çevirir. Bu asitler dişin alt yüzey katmanındaki minerallerin çözülümüne neden olur, diş minesine hasar verir ve eğer dikkatli bir bakım yapılmazsa, çürüklere neden olabilir.

+-

Ürünü her gün güvenle kullanabilirsiniz.

+-

Bu diş macunu tüm aile bireyleri için üretilmiştir. Çocuklarda ve yetişkinlerde diş çürüklerinin önlenmesinde sadece florür içeren macunlara kıyasla daha üstün koruma saǧladıǧı kanıtlanmıştır.

+-

Çocuklar güvenle kullanabilir. Ancak sadece bezelye büyüklüǧünde macun kullanmalıdırlar ve dişlerini fırçalama ve durulama esnasında yanlarında bir yetişkin olmalıdır (ürünü yutmalarını en aza indirgemek için).

+-